Blog o gastronomii

Teoretycznie o gotowaniu

Rękawice kuchenne – jaki model do kuchni gastronomicznej?

Lut
19

rekawice kuchenneNie od dziś wiadomo, że dobrze dobrane akcesoria kuchenne mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć pracę. Ważne jest, aby wybierać produkty trwałe i odporne na intensywne użytkowanie. Warto wziąć pod uwagę, że w warunkach domowych sprawdzają się nawet przeciętnej jakości produkty, jednak w kuchni gastronomicznej muszą znaleźć się akcesoria najwyższej klasy.

Uniwersalne, czy specjalistyczne?

Rekawice kuchenne do gastronomii można podzielić na klasyczne, które są wszystkim dobrze znane, a także specjalistyczna. Druga grupa obejmuje m.in. rękawice przeznaczone do pracy w chłodni, do pieczenia, do grilla, czy też antyprzecięciowe. Wszystko zależy od tego, jakie prace s wykonywane, a także jakie potrawy serwowane są w lokalu. Podczas zakupu nie należy kierować się wyłącznie niską ceną. Należy zwrócić uwagę na parametry produktu, a także jakość materiału.

Niezbędne akcesoria

Lista niezbędnego wyposażenia gastronomii jest bardzo długa. Potrzebne są m.in. zapaski kelnerskie, dzięki którym osoba obsługująca klientów wygląda elegancko i profesjonalnie. Duże znaczenie ma również odzież dedykowana dla kucharzy i jego pomocników. Trzeba pamiętać o każdym drobiazgu – miarki kuchenne, deski do krojenia, czy też pojemniki do przechowywania żywności.

Drobiazgi w kuchni Możliwość komentowania Rękawice kuchenne – jaki model do kuchni gastronomicznej? została wyłączona

Comments

Comments are closed.