Blog o gastronomii

Teoretycznie o gotowaniu

Gadżety cukiernicze: czyli maty i worki do ozdabiania

Lis
14

mata silikonowaAby słodkie wypieki były jak najsmaczniejsze i oczywiście udane, warto wybierać akcesoria, które mogą pomóc w osiągnięciu najlepszego efektu.

Mata silikonowa

Inaczej nazywana silikonową stolnicą. Nadaje się ona do wyrobienia i rozwałkowania ciasta, ale można użyć jej także w piekarniku. Staje się więc ona alternatywą zarówno dla drewnianej stolnicy, jak i dla blaszki z papierem do pieczenia. Silikonowa mata uczestniczy więc w całym procesie – zarówno wyrabiania, jak i wypiekania ciasta. Używać jej można do przygotowywania słodkości, ale też pierogów i makaronu. Obecnie na rynku znaleźć można maty w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych.

Worki cukiernicze

Przydatne są zarówno w cukierni, jak i w domu. Dzięki nim na przygotowywane ciast dozować można wybraną ilość kremu. Worki
(lub inaczej mówiąc rękawy), pomogą w dekoracji, gdyż dzięki nim działa się z bardzo dużą precyzją. Bardzo często dołącza się do nich różnego rodzaju końcówki, co jest niezwykle praktyczne, gdyż na potrawach powstawać mogą skrajnie różne kremowe wzory. Cukiernicze worki przydatne są w czasie wszystkich przedświątecznych przygotowań. gdyż ozdobić nimi można słodkie wypieki, ale i dania wytrawne oraz słone przekąski.

Drobiazgi w kuchni Możliwość komentowania Gadżety cukiernicze: czyli maty i worki do ozdabiania została wyłączona

Comments

Comments are closed.